باز یافت مواد , جلو گیری از اتلاف سرمایه های ملی . مشاركت مردمی ضامن حفظ و بقا’ محیط زیست
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گونه‌های اولیه گیاهان گوشتخوار شناسایی شد

نوشته شده توسط:شادی
سه شنبه 21 مهر 1388-08:09

زیست‌بوم- همشهری آنلاین:
دانشمندان نسل‌های اولیه گیاه حشره‌خوار ونوس و گونه‌های دیگر گیاهان گوشتخوار زا شناسایی كردند

به گزارش بی‌بی‌سی گیاهان حشره‌خوار و گوشتخواری که در زیر آب رشد می‌کنند همگی خواص خود را از گونه‌ای که دارای برگ‌های چسبناک است به ارث برده‌اند.

با گذشت زمان، نیاز این گیاهان به غذا و شکار بیشتر، باعث تکامل آن‌ها برای بدست آوردن ادوات و سلاح‌های بیشتری مانند شاخک‌های زهرآلود شده‌است.

گیاهان گوشتخوار و شکارچی در شکل‌های مختلفی یافت می‌شوند و دانشمندان شش مرحله تکاملی برای آن‌ها قائل هستند.

برای مثال گیاه کوزه‌ای، برگی تیوب شکل ایجاد می‌کند و حشرات را در درون آن به دام می‌اندازد ولی گونه‌های دیگر از برگ‌های چسبناک برای شکار طعمه خود استفاده می‌کنند.

از میان گیاهان گوشتخوار دو گونه از بقیه متمایز هستند: گیاه حشره‌خوار ونوس (Dionaea muscipula) و گیاه چرخ آبی (Aldrovanda vesiculosa).

این دو گونه به دلیل دارا بودن تله‌های شکاری معروف هستند و با قرار دادن تله‌های بسته شونده حشراتی را که از روی آن‌ها گذر می‌کنند را به دام می اندازند.

ونوس برگ‌های خود را به صورت تله باز می‌کند و وقتی حشره‌ای به آن نزدیک شود تنها در 0.3 ثانیه آن را می‌بندد و حشره را شکار می کند. از طرفی گیاه چرخ آبی با ایجاد لایه‌های بسیار شفافی مانند تور ماهی‌گیری در آب، پاروپایان و انواع دیگر جانوران بی‌مهره آبزی را شکار می‌کند.

نکته مبهمی که در مورد این دو گیاه وجود دارد گونه اولیه و ریشه آن‌هاست. نتایج یافته‌های دون والر و توماس گیبسون از دانشگاه ویسکانسین که در ژورنال گیاه‌شناسی نوین انگلیس منتشر شده‌است تا حدودی به این سوال پاسخ می‌دهد.

این گیاه‌شناس‌ها با مقایسه ساختار تله‌های این دو گونه با گونه‌های گوشتخوار دیگر به دنبال دلایل وجود ادوات شکار در این گیاهان پرداختند.

برای مثال در حشره‌خوار ونوس زمانی که برگ‌های تله بسته می‌شوند فضایی خالی بین برگ‌هایش باقی می‌ماند ولی گیاهان دیگر که دارای تله‌های جسبناکند از برگ‌های آغشته به مواد چسبی بسیار ریز استفاده می‌کنند.

اکثر گیاهان شکارچی دارای تله چسبناک از جمله شبنم‌های خورشیدی از خانواده دروزرا هستند و به شکل‌های متفاوتی یافت می‌شوند.

پیشتر مطالعات محققی به نام کن کامرون از دانشگاه ویسکانسین بر روی DNA گیاه ونوس و چرخ‌آبی نشان می‌داد که این دو گونه از نظر اصل به یکدیگر نزدیک هستند و گونه اصلی آن‌ها به گیاهی با تله چسبناک به نام دروزرا رژیا می‌رسد.

سپس والر و گیبسون با استفاده از این اطلاعات مراحل لازم برای تکامل یک گیاه دارای تله چسبی به گیاهی مانند ونوس و چرخ آبی را بررسی کردند.

اولین مرحله برای رسیدن از یک گیاه با تله چسبی به گیاهی مانند ونوس، عادت به حرکت دادن اجزای تله است. به این ترتیب گونه‌های اولیه این دو گیاه بعد از اولین مراحل تکامل قادر به حرکت تله‌های چسبی خود برای شکار بهتر حشرات بودند.

مرحله بعدی تکامل، دارا بودن توانایی انتخاب شکار است. گیاهی که دارای برگ‌های چسبی است باید بتواند موجودات زنده را از اجسام دیگر تشخیص دهد.

مرحله آخر تکامل بدست آوردن تله‌های جدید و آرواره‌ها شکاری و همچنین تغییر غدد چسبی به غدد گوارشی جدید است. 

سوال دیگری که والر و گیبسون به آن‌ها پاسخ می دهند، علت ایجاد تکاملی با این پیچیدگی است.

این دو تنها دلیل به وجود آمدن تکامل در این گونه‌ها را نیاز به شکار حشرات بزرگتر و بیشتر می‌دانند : "هدف هر شکارچی بدست آوردن شکار بیشتر است. تله‌های بسته‌شونده قابلیت‌ از پای درآوردن حشرات بزرگ را دارند."

آن‌ها می‌افزایند : "اندازه برگ تله‌های اکثر گیاهان شکارچی با رشد گیاه تغییر زیادی نمی‌کند ولی در گیاهانی با تله‌های شبیه تله ونوس و چرخ‌آبی به دلیل وجود مواد غذایی بیشتر در حشرات بزرگ، اندازه برگ‌ها هر زمان که لازم باشد افزایش می‌یابد."

والر به این نکته اشاره می‌کند که در بعضی از گیاهان شکارچی حشرات به دام افتاده توسط موجودات دیگر و آب دریاچه شسته می‌شوند و دارا بودن آرواره‌های بسته شونده شکارها را از چنین اتفاقاتی مصون می‌دارد.

پاسخ دادن به این سوال‌ها و شناسایی اصل این گونه‌ها به حفاظت از گیاهان شکارچی مانند حشره‌خوار ونوس کمک می کند. هم‌اکنون این گیاه تنها در ایالت کارولینای شمالی و جنوبی آمریکا یافت می‌شود و باید به عنوان گونه‌های در معرض خطر شناخته شود.

BBC News website

تاریخ درج: 31 تیر 1388 ساعت 16:48 تاریخ تایید: 31 تیر 1388 ساعت 20:21 تاریخ به روز رسانی: 31 تیر 1388 ساعت 20:25


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 21 مهر 1388 08:12

محققان ایرانی از نمک دریا و نشاسته سم بیولوژیک ساختند

نوشته شده توسط:شادی
سه شنبه 21 مهر 1388-08:07

دانش- همشهری آنلاین:
رئیس بخش بیوتکنولوژی میکروبی و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از تولید سم بیولوژیکی خبر داد. این سم با استفاده از قندهای نشاسته، ساکارز و نمک دریا تولید شده است.

یافتن راه‌های جایگزین استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات پروژه‌ای است كه محققان در تمام دنیا آن را دنبال می‌كنند.

تولید سم‌های بیولوژیك از جمله این راهكار‌هاست. به تازگی محققان ایرانی هم موفق به تولید یك نمونه از سم بیولوژیك شده‌اند. این سم با استفاده از قندهای نشاسته، ساکارز و نمک دریا تولید شده است.

دکتر غلامرضا صالحی جوزانی رئیس بخش بیوتکنولوژی میکروبی و ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با تاکید بر خطرات استفاده از سموم برای کنترل آفات و بیماریهای گیاهی برای انسان گفت: در سالهای اخیر از روشهای کنترل بیولوژیکی استفاده می‌شود که با توجهی که به این مقوله شده میزان مبادلات تجاری سموم بیولوژیکی در دنیا به بیش از 300 میلیون دلار رسیده است.

وی استفاده از باکتریهای Bt را یکی از موارد مهم در روش بیولوژیک دانست و افزود: به دلیل اهمیت بالای این باکتری در کنترل آفات خاص و نداشتن خطرات زیست محیطی آن را به یک عامل بیولوژیک منحصر به فرد تبدیل کرده است و در حال حاضر عمده ترین سم بیولوژیک با استفاده از این باکتری تولید می‌شود.

صالحی میزان فروش سموم بیولوژیک با استفاده از این باکتری را در دنیا بیش از 200 میلیون دلار ذکر کرد و با اشاره به تحقیق در مورد این باکتری در کشور اظهار داشت: در این تحقیق که در زمینه تولید سموم بیولوژیک سموم باکتری Bt بوده است تلاش شد تا تعداد 128 ایزوله این باکتری از مناطق مختلف کشاورزی جداسازی و با استفاده از روشهای پیشرفته بیوشیمیایی و بیولوژی مولکولی شناسایی شود.

صالحی ادامه داد: پس از شناسایی، اقدام به بررسی قدرت کشندگی آنها بر روی آفات پروانه‌ای یعنی کرم غوزه پنبه و بید سیب زمینی، آفات بالپوش چون سوسک برگخوار نارون، سوسک کلرادوی سیب زمینی و سوسک سرخرطومی یونجه و همچنین نماتد انگل گیاهی کردیم.

مجری طرح با بیان اینکه سویه‌های بومی بین پنج تا 35 ژن شناخته شده مختلف تولید کننده «توکسین» را دارد به مهر گفت: علاوه بر این تعداد 9 توالی حاوی ژنهای جدید در سویه‌های بومی مذکور برای اولین بار در دنیا شناسایی شد و تلاش برای شناسایی فعالیت و توالی آنها ادامه دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با تاکید بر اینکه این سویه‌ها دارای قدرت کنترل کنندگی بالاتر نسبت به سویه‌های تجاری خارجی هستند، اضافه کرد: در نهایت تولید نیمه انبوه سویه‌های انتخابی با استفاده از ضایعات کشاورزی در سطح پایلوت در بیوراکتورها بهینه سازی شد.

صالحی با اشاره به اینکه در این تحقیق از قندهای نشاسته، ساکارز حاصل از ضایعات کشاورزی و صنایع غذایی و لاکتوز حاصل از ضایعات صنایع لبنیات به عنوان منبع کربن، ضایعات ذرت به عنوان منبع ازت و نمک دریا و ترکیبی از املاح معدنی دیگر به عنوان منبع املاح استفاده شد، اضافه کرد: نتایج این تحقیقات نشان داد که می‌‌توان از ضایعات کشاورزی حاوی نشاسته و ساکارز مانند ملاس و نشاسته تجاری یا صنعتی و نمک دریا برای تولید سوشهای بومی باکتری Bt بهره جست.

رئیس بخش بیوتکنولوژی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر آزمایشهایی در زمینه فرمولاسیون مزرعه‌ای در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: پروتکل فرمولاسیون تولید این سم به زودی نهایی می‌شود که با نهایی شدن آن برای تولید انبوه در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

خسارت قطع درختان دنا ؛ 210‌ میلیارد، نه یك میلیارد

نوشته شده توسط:شادی
سه شنبه 21 مهر 1388-08:04

گیاهان- گروه محیط‌زیست- اسد افلاكی:
قتل عام بلوط زار دنا اگر بدترین فاجعه زیست‌محیطی سال‌جاری نباشد یكی از بدترین فجایع زیست‌محیطی دهه اخیر است كه بر اثر عوامل مختلف رقم خورده است

مجری طرح می‌گوید یك سال پیش طرح عبور لوله گاز از منطقه به سازمان محیط ‌زیست ارائه شده و از آنجایی كه این سازمان باید طی 3 ماه پاسخ دهد تا یك‌سال در این خصوص پاسخی نداده از این رو، مجری این سكوت سازمان حفاظت محیط‌زیست را به منزله موافقت تلقی كرده و در نتیجه عملیات اجرایی را آغاز می‌كند.

اما نقطه عطف ماجرا، ورود دادستان كل كشور و دستور اكید وی به پیگیری موضوع است،اقدامی كه نشان از عزم مسئولان قضایی برای برخورد با متخلفان عرصه محیط‌زیست دارد.

سازمان محیط‌زیست مسئول است

پیمان یوسفی، مدیركل جنگل‌های خارج شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور، درباره این اقدام دادستان كشور به همشهری گفت: حساسیت دادستان كل كشور قابل تحسین است و نشان از یك پیشرفت آشكار فرهنگی دارد.

این رویكرد قضایی نوید بخش آن است كه از این پس، هیچ فرد حقیقی یا حقوقی به خود اجازه نخواهد داد با انفال و آنچه متعلق به عموم است اینگونه برخورد كند. وی درخصوص اهمیت منطقه جنگلی دنا تصریح كرد: این منطقه یكی از ذخیره گاه‌های ژنتیك كشور است كه به لحاظ تنوع زیستی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و به‌عنوان بانك ژن گیاهی در زاگرس مطرح است.

همچنین از لحاظ گیاهان دارویی و صنعتی نیز از نظر تحقیقاتی بسیار حایز اهمیت است. اما آنچه این اهمیت را دوچندان می‌كند نقش این منطقه در تامین 60‌درصد آب كشور است.

وی درخصوص ارزش اقتصادی درختان قطع شده دنا گفت: اینكه میزان خسارت وارده یك میلیارد تومان اعلام می‌شود اظهار نظر كاملا غیركارشناسی است. براساس استانداردهای جهانی و از باب اكولوژیكی ارزش هر درخت 15‌هزار دلار تعیین شده است.

(نجفی معاون سابق طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست، با اشاره به اینكه بیش از 13‌هزار و 500‌درخت در منطقه دنا قطع شده خسارات ناشی از قطع این درختان را یك میلیارد تومان اعلام كرده است.)به گفته یوسفی، این منطقه تحت مدیریت محیط‌زیست بوده و به لحاظ اهمیت ویژه‌ای كه دارد از طبقه‌بندی جنگل عادی خارج شده است.

منابع طبیعی مقصر است

در حالی كه مدیركل جنگل‌های خارج از شمال می‌گوید: درختان قطع شده در منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست قرار دارد، اظهارات سرهنگ پاسدار رحمت‌الله دین پرور، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان كهگیلویه و بویر‌احمد قابل تامل است:« اداره منابع طبیعی دنا، یك نیروی تازه كارو بی‌تجربه را كه صلاحیت لازم برای تصمیمات قانونی نداشته است برای كار كارشناسی و برآورد خسارت به منطقه اعزام می‌كند. بعد هم اظهار نظر وی به كمیته فنی استان ارسال می‌شود، استان هم آن را تایید می‌كند.»

از سوی دیگر در تازه‌ترین اظهار نظرها، نماینده‌ بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: « طبق بررسی‌ها ظاهرا اداره‌ منابع طبیعی استان مسئول قطع درختان این منطقه است و ان‌شاءالله با پیگیری این امر توسط مراجع ذیربط با عاملان این فاجعه‌ زیست‌محیطی برخورد قانونی خواهد شد.»

ستار هدایت‌خواه در ادامه تصریح كرد:« متأسفانه ظاهرا خط لوله‌ گاز در این منطقه منجر به قطع این درختان شده كه البته در مورد تعداد آنها نظرات مختلفی از 4 هزار تا 14‌هزار اصله درخت وجود دارد؛ اما این تعداد ولو حداقل آن هم باشد یك فاجعه‌ زیست‌محیطی است كه متأسفانه در اثر بی‌مسئولیتی و بی‌توجهی مسئولان خط لوله‌ گاز نسبت به محیط‌زیست صورت گرفته است.»

وی افزود:« مسئولان سازمان محیط‌زیست مدعی هستند كه در جریان این امر نبوده و بعدا از این مسئله مطلع شده‌اند. البته ابتدا این خبر از سوی اداره‌ كل محیط‌زیست استان به مركز منعكس شده و از آن طریق مسئله را پیگیری كردند اما ظاهرا قطع درختان در محدوده‌ای است كه باید قرق‌بانان اداره‌ كل منابع طبیعی استان بر آن نظارت می‌كرده‌اند.»

عضو هیأت رئیسه‌ كمیسیون فرهنگی مجلس، ادامه داد: « ظاهرا این اتفاق به‌دلیل غفلت قرق‌بانان اداره‌ كل منابع طبیعی استان صورت گرفته و آنها اقدام به موقع قانونی را برای جلوگیری از قطع درختان انجام نداده‌اند.»

اكنون با ورود دادستان كل كشور به موضوع، انتظار می‌رود كه در این ماجرا به خطاهای احتمالی مدیران ذیربط سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها نیز رسیدگی شود. خطای مدیرانی كه متولی صیانت از محیط‌زیست و منابع طبیعی هستند ممكن است ناشی از چند عامل باشد یا ناشی از سهل انگاری و اهمال یا تعمدی است و یا ناشی از كم‌دانشی و ناآگاهی؛ هر چه باشد بخشودنی نیست چون نتیجه یكی است؛ تخریب محیط‌زیست.

 


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

گیاه غول‌آسایی که موش‌ها را هم می‌‌‌خورد

نوشته شده توسط:شادی
سه شنبه 21 مهر 1388-08:01

گیاهان- همشهری آنلاین:
یک گیاه غول‌آسا که می‌تواند سوسک‌ها و حتی جوندگان را ببلعد در آسیای جنوب شرقی کشف شده است.

 به گزارش لایوساینس این گیاه گوشتخوار با نام علمی nepenthes attenboroughii در ماونت ویکتوریا، کوهستان دوردستی در پالاوان در فیلی‌پین یافت شد.

گروه پژوهشی به رهبری استیوارت مک پیرسیون از شرکت Red Fern Natural History Productions در سال 2000 هنگامی از وجود این گیاه خبردار شدند که گروهی از میسیونر‌های مسیحی هنگام کوهپیمایی در این منطقه به آن برخوردارند و ماجرا را به یک روزنامه محلی گزارش کردند.

 این گیاه کوزه‌ای که رده خود دومین گیاه بزرگ جهان محسوب می‌شود، می‌تواند تا 120 سانتی‌متر رشد کند و ساختارهای کوزه‌ای ان پر از مایع است.

 این گیاه شیره‌ای را در دهانه این کوزه‌ها ترشح می‌کند که موش‌ها،‌حشرات و سایر جانوران کوچک را به سمت خود جلب می‌کند. هنگامی حیوانی به درون کوزه گیاه افتاد، آنزیم‌ها و اسیدهایی درون مایع بدن او را تجزیه می‌کنند.

مک پیرسون در باره این گیاه گفت:‌"همه گیاهان گوشتخوار طوری تکامل پیدا کرده‌اند تا حشرات را بگیرند، اما انواع بزرگتر آنها مانند این گیاه می‌توانند موش‌ها و قورباغه‌ها را هم بخورند. نکته تعجب‌آور این است که گیاهی به این بزرگی چطور برای این همه مدت کشف‌نشده باقی مانده است."

بزرگترین گیاه کوزه‌ای گوشتخوار جهان با نام علمی nepenthes rajah در سال 1858 بوسیله طبیعی‌دان انگلیسی هیو لاو در بورنئو کشف شدنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 21 مهر 1388 08:03  • تعداد کل صفحات:6 
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات