باز یافت مواد , جلو گیری از اتلاف سرمایه های ملی . مشاركت مردمی ضامن حفظ و بقا’ محیط زیست
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

خسارت قطع درختان دنا ؛ 210‌ میلیارد، نه یك میلیارد

نوشته شده توسط:شادی
سه شنبه 21 مهر 1388-09:04

گیاهان- گروه محیط‌زیست- اسد افلاكی:
قتل عام بلوط زار دنا اگر بدترین فاجعه زیست‌محیطی سال‌جاری نباشد یكی از بدترین فجایع زیست‌محیطی دهه اخیر است كه بر اثر عوامل مختلف رقم خورده است

مجری طرح می‌گوید یك سال پیش طرح عبور لوله گاز از منطقه به سازمان محیط ‌زیست ارائه شده و از آنجایی كه این سازمان باید طی 3 ماه پاسخ دهد تا یك‌سال در این خصوص پاسخی نداده از این رو، مجری این سكوت سازمان حفاظت محیط‌زیست را به منزله موافقت تلقی كرده و در نتیجه عملیات اجرایی را آغاز می‌كند.

اما نقطه عطف ماجرا، ورود دادستان كل كشور و دستور اكید وی به پیگیری موضوع است،اقدامی كه نشان از عزم مسئولان قضایی برای برخورد با متخلفان عرصه محیط‌زیست دارد.

سازمان محیط‌زیست مسئول است

پیمان یوسفی، مدیركل جنگل‌های خارج شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور، درباره این اقدام دادستان كشور به همشهری گفت: حساسیت دادستان كل كشور قابل تحسین است و نشان از یك پیشرفت آشكار فرهنگی دارد.

این رویكرد قضایی نوید بخش آن است كه از این پس، هیچ فرد حقیقی یا حقوقی به خود اجازه نخواهد داد با انفال و آنچه متعلق به عموم است اینگونه برخورد كند. وی درخصوص اهمیت منطقه جنگلی دنا تصریح كرد: این منطقه یكی از ذخیره گاه‌های ژنتیك كشور است كه به لحاظ تنوع زیستی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و به‌عنوان بانك ژن گیاهی در زاگرس مطرح است.

همچنین از لحاظ گیاهان دارویی و صنعتی نیز از نظر تحقیقاتی بسیار حایز اهمیت است. اما آنچه این اهمیت را دوچندان می‌كند نقش این منطقه در تامین 60‌درصد آب كشور است.

وی درخصوص ارزش اقتصادی درختان قطع شده دنا گفت: اینكه میزان خسارت وارده یك میلیارد تومان اعلام می‌شود اظهار نظر كاملا غیركارشناسی است. براساس استانداردهای جهانی و از باب اكولوژیكی ارزش هر درخت 15‌هزار دلار تعیین شده است.

(نجفی معاون سابق طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست، با اشاره به اینكه بیش از 13‌هزار و 500‌درخت در منطقه دنا قطع شده خسارات ناشی از قطع این درختان را یك میلیارد تومان اعلام كرده است.)به گفته یوسفی، این منطقه تحت مدیریت محیط‌زیست بوده و به لحاظ اهمیت ویژه‌ای كه دارد از طبقه‌بندی جنگل عادی خارج شده است.

منابع طبیعی مقصر است

در حالی كه مدیركل جنگل‌های خارج از شمال می‌گوید: درختان قطع شده در منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست قرار دارد، اظهارات سرهنگ پاسدار رحمت‌الله دین پرور، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان كهگیلویه و بویر‌احمد قابل تامل است:« اداره منابع طبیعی دنا، یك نیروی تازه كارو بی‌تجربه را كه صلاحیت لازم برای تصمیمات قانونی نداشته است برای كار كارشناسی و برآورد خسارت به منطقه اعزام می‌كند. بعد هم اظهار نظر وی به كمیته فنی استان ارسال می‌شود، استان هم آن را تایید می‌كند.»

از سوی دیگر در تازه‌ترین اظهار نظرها، نماینده‌ بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: « طبق بررسی‌ها ظاهرا اداره‌ منابع طبیعی استان مسئول قطع درختان این منطقه است و ان‌شاءالله با پیگیری این امر توسط مراجع ذیربط با عاملان این فاجعه‌ زیست‌محیطی برخورد قانونی خواهد شد.»

ستار هدایت‌خواه در ادامه تصریح كرد:« متأسفانه ظاهرا خط لوله‌ گاز در این منطقه منجر به قطع این درختان شده كه البته در مورد تعداد آنها نظرات مختلفی از 4 هزار تا 14‌هزار اصله درخت وجود دارد؛ اما این تعداد ولو حداقل آن هم باشد یك فاجعه‌ زیست‌محیطی است كه متأسفانه در اثر بی‌مسئولیتی و بی‌توجهی مسئولان خط لوله‌ گاز نسبت به محیط‌زیست صورت گرفته است.»

وی افزود:« مسئولان سازمان محیط‌زیست مدعی هستند كه در جریان این امر نبوده و بعدا از این مسئله مطلع شده‌اند. البته ابتدا این خبر از سوی اداره‌ كل محیط‌زیست استان به مركز منعكس شده و از آن طریق مسئله را پیگیری كردند اما ظاهرا قطع درختان در محدوده‌ای است كه باید قرق‌بانان اداره‌ كل منابع طبیعی استان بر آن نظارت می‌كرده‌اند.»

عضو هیأت رئیسه‌ كمیسیون فرهنگی مجلس، ادامه داد: « ظاهرا این اتفاق به‌دلیل غفلت قرق‌بانان اداره‌ كل منابع طبیعی استان صورت گرفته و آنها اقدام به موقع قانونی را برای جلوگیری از قطع درختان انجام نداده‌اند.»

اكنون با ورود دادستان كل كشور به موضوع، انتظار می‌رود كه در این ماجرا به خطاهای احتمالی مدیران ذیربط سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها نیز رسیدگی شود. خطای مدیرانی كه متولی صیانت از محیط‌زیست و منابع طبیعی هستند ممكن است ناشی از چند عامل باشد یا ناشی از سهل انگاری و اهمال یا تعمدی است و یا ناشی از كم‌دانشی و ناآگاهی؛ هر چه باشد بخشودنی نیست چون نتیجه یكی است؛ تخریب محیط‌زیست.

 


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic