باز یافت مواد , جلو گیری از اتلاف سرمایه های ملی . مشاركت مردمی ضامن حفظ و بقا’ محیط زیست
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

دستورالعمل جدید الگوی مصرف آب ابلاغ شد

نوشته شده توسط:شادی
یکشنبه 19 مهر 1388-10:46

 
مصرف- همشهری آنلاین:
دستورالعمل الگوی مصرف آب در مصارف مختلف از سوی رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌های نیرو، مسکن و شهرسازی، کشور، بازرگانی و آموزش و پرورش و صدا و سیما ابلاغ شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیئت وزیران در جلسه مورخ 23/1/1388 بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اصلاح الگوی مصرف و به استناد بند (ز) ماده (17) قانون برنامه چهارم توسعه، دستورالعمل الگوی مصرف آب در کشور را به تصویب رساند.

بر اساس این دستورالعمل، وزارتخانه‌ها و واحدهای تابع، شرکتهای دولتی، نهادها و سازمانها، مراکز نظامی و انتظامی، نهادهای خدمات عمومی، واحدهای تجاری و بخشهای خدماتی کارخانه‌ها و تمامی کاربریهای غیرخانگی که از شبکه‌های آب شرب استفاده می‌نمایند، مکلفند مصارف خود را نسبت به دوره مشابه در سال 1387 کاهش دهند.

شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی نیز موظفند در اسرع وقت سقف مصرف مجاز مصرف‌کنندگان این دستگاه‌ها را اعلام و بهای مصارف مازاد را براساس تبصره بند (ز) ماده (17) قانون برنامه چهارم توسعه(موضوع تعیین الگو و هزینه‌های مازاد بر الگوی مصرف آب)، محاسبه و دریافت نمایند. در صورت عدم رعایت سقف مصرف اعلام شده و پس از اخطار کتبی و عدم رعایت آن، انشعاب آب آنها به صورت موقت قطع و با اخذ تعهدنامه کتبی وصل خواهدشد.

وزارت نیرو هم موظف است آب مصرفی و خدمات دفع فاضلاب واحدهای اداری دستگاههای اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری را بر مبنای قیمت تمام‌شده (حداقل 1700 و حداکثر 4هزار ریال) محاسبه و دریافت نماید. هرگونه تغییر قیمت تمام شده برای سالهای آینده توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت نیرو، وزارت بازرگانی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور صورت خواهدگرفت.

بر اساس این مصوبه، در شهرهایی که از شبکه آب شرب برای تأمین آب فضای سبز استفاده می‌شود، با اعلام شرکت آب و فاضلاب، شهرداریهای سراسر کشور موظف به تقلیل قطر انشعاب و یا جمع‌آوری انشعابات مذکور بوده و کمبود آب موردنیاز از طریق حفر چاه با اخذ مجوز از شرکتهای آب منطقه‌ای، جبران گردد.

وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداریهای سراسر کشور نیز موظفند نسبت به رعایت دقیق مبحث (16) مقررات ملی ساختمان و تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های مسکن و شهرسازی و نیرو و سازمان نظام مهندسی ساختمان در این خصوص اقدام نمایند.

آب بهای اقامتگاههای غیردائمی کشور (ازجمله ویلا، باغ ویلا، خانه باغ و مجتمع‌های مسکونی برای اقامت مقطعی و محل غیرکسب و کار زندگی افراد) برابر قیمت تمام شده محاسبه و دریافت می‌شود. البته مقرر شد دستورالعمل اجرایی این بند توسط وزارت نیرو ظرف 2 ماه تعیین و ابلاغ ‌شود.

همچنین وزارت نیرو با هماهنگی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مکلف است طی 2 سال به منظور اعمال مدیریت مصرف بهینه آب نسبت به تهیه و تدوین معیارها و مشخصات فنی مرتبط با مصرف بهینه آب در تجهیزات، فرآیندها و سیستم‌های مصرف‌کننده آب، به ترتیبی که مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و واردکنندگان ملزم به رعایت این مشخصات و معیارها باشند، اقدام کند. شورای عالی استاندارد این موارد را تصویب و ابلاغ خواهد کرد.

دولت به شرکتهای آب و فاضلاب اجازه داد نسبت به دراختیار گذاردن تجهیزات کاهنده مصرف برای مشترکان متقاضی اعم از خانگی و غیرخانگی اقدام و هزینه مربوط را با درج در قبوض آب‌بها ظرف یک سال دریافت کنند.

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم موظف شد از طریق شبکه‌های ملی و استانی برای فرهنگ‌سازی اصلاح الگوی مصرف آب با اخذ حداقل هزینه‌ها، همکاریهای لازم را با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکتهای آب و فاضلاب استانی معمول داشته و با هماهنگی وزارت نیرو به نحوی برنامه‌ریزی کند که به طور روزانه برنامه‌های خاصی برای تبلیغ و آموزش و نحوه مصرف بهینه و کاهش مصرف آب اختصاص یابد.

وزارت آموزش و پرورش هم با همکاری وزارت نیرو، موظف است اصلاح الگوی مصرف آب در مصارف مختلف را در تدوین کتب درسی و برنامه‌های آموزشی و پرورشی اعمال نماید.

بر اساس این مصوبه، به منظور انجام عملیات مرتبط با مدیریت مصرف و کاهش هدررفت آب در تأسیسات آب شرب شهرها و روستاها از محل اعتبارات مدیریت خشکسالی به این امر اختصاص می‌یابد تا وزارت نیرو با هماهنگی وزارت کشور نسبت به توزیع استانی آن اقدام کند.

وزارت نیرو موظف است با انجام اقدامات لازم ازجمله بهینه‌سازی شبکه‌های فرسوده اصلاح خطوط و شیرآلات و جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز به نحوی اقدام نماید که سالانه 2 درصد، آب بدون درآمد کاهش یابد.

نحوه محاسبه جریمه مصرف مازاد آب

هیئت وزیران همچنین جدول نحوه محاسبه جریمه مصرف مازاد آب مشترکان خانگی شهری (مربوط به مصوبه 8/9/1385 شورای اقتصاد) را اصلاح کرد.

بدین ترتیب، مشترکان خانگی که مصارف ماهانه آب آنها از الگوی مصرف تا 25/1 برابر مازاد بر الگو باشد، تعرفه آب آنها 5/1 برابر قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد. برای مشترکانی که مصارف ماهانه آنها مازاد بر 25/1 برابر تا 5/1 برابر الگوی مصرف است، تعرفه 2 برابر قیمت تمام شده، برای مصارف مازاد بر 5/1 برابر تا 75/1 برابر الگوی مصرف تعرفه 3 برابر قیمت تمام شده، و برای مصارف مازاد بر 75/1 برابر تا 2 برابر الگوی مصرف، تعرفه آب 4 برابر قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد.

تعرفه آب مصارف مازاد بر 2 برابر تا 5/2 برابر الگوی مصرف، 5/5 برابر قیمت تمام شده و تعرفه مصارف مازاد بر 5/2 برابر الگوی مصرف، 5/7 برابر قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد.

این تصویب‌نامه که در تاریخ ۱۳۸۸/۵/۱۷ از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شده، از زمان ابلاغ لازم‌الاجرا خواهد بود.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

ستاره
یکشنبه 19 مهر 1388 19:56
موسیقی درونت را چه کسی می نوازد که صدای سکوتش هستی ام را فراگرفته ؟


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات