باز یافت مواد , جلو گیری از اتلاف سرمایه های ملی . مشاركت مردمی ضامن حفظ و بقا’ محیط زیست
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

عصبانیت ناشی از آلودگی‌های صوتی

نوشته شده توسط:شادی
شنبه 18 مهر 1388-14:16

 
آلودگی- سر و صدای زیاد، تراكم وسایط نقلیه، رفت‌وآمد در شلوغی، خستگی ناشی از كار و سایر عوامل شهری بر شدت عصبانیت شهروندان تهرانی می‌افزاید.

كارشناسان محیط‌زیست معتقدند كه  آلودگی‌های صوتی منابع مختلفی دارند؛ به‌عنوان مثال در بخش مكانیكی می‌توان به موتورسیكلت، خودرو، كامیون، هواپیما، راه‌آهن، مترو، ادوات موسیقی، ورزشگاه‌ها، كولر، جاروبرقی، پنكه، دریل و... و در بخش انسانی صداهای ناهنجار و بلند انسان در جدال با یكدیگر و حركات نامتعارف اشاره كرد كه نه‌تنها تاثیر بسزایی بر شنوایی، قلب و عروق می‌گذارد بلكه باعث ایجاد استرس، اضطراب، سردرد، تحریك در رفتار ضداجتماعی، خشونت‌طلبی مختل‌شدن رشد كودكان، پرخاشگری و كاهش تمركز نیز خواهد شد.

‌براساس تحقیقات انجام‌شده، ناراحتی‌ها و مشكلا‌ت ناشی از سروصدا‌های آزاردهنده و زیانبار در محیط زندگی شهر تهران در ناحیه نسبتا گرم و خشك و كم‌مرطوب قرار دارد. انرژی صوت می‌تواند توسط هوا جذب شود؛ میزان این جذب بستگی به میزان رطوبت موجود در هوا دارد. جریان سریع باد، ایجاد سایه‌های صوتی می‌كند و صدا در جهت وزش باد بهتر شنیده می‌شود تا در جهت مخالف آن.

از سویی آزمایش‌ها نشان می‌دهد كه صداهایی با شدت  ۱۶۰‌‌-‌‌ ۱۵۰‌دسی‌‌بل برای بعضی حیوانات كشنده و مرگبار است. این حیوانات قبل از مرگ به تشنجات موضعی، فلج و رعشه دچار می‌شوند. در انسان‌ها رنگ‌‌پریدگی و بالا رفتن فشار خون از اثرات آلودگی‌های صوتی است. درجه حرارت بدن نیز كاهش می‌یابد. صداهای مداوم عكس‌العمل‌هایی را در بدن ایجاد می‌كند. از جمله انقباض رگ‌ها بیشتر می‌شود. درجه حرارت بدن نیز كاهش می‌یابد و این حالت پس از قطع صدا هنوز ادامه می‌یابد.

دكتر فریدون نوحی- رئیس انجمن قلب و عروق ایران- استرس‌های هیجانی و استرس‌های خاموش را از دیگر عوامل مؤثر بر بیماری‌های قلبی می‌داند و می‌گوید ‌: استرس‌های خاموش مانند آلودگی‌های صوتی به‌عنوان عاملی جدی در بروز بیماری‌های قلبی مؤثر هستند. با توجه به آنچه گفته شد قطعاً در كلانشهری مانند تهران كه تراكم جمعیت در آن بسیار است و تردد خودروها میزان بالایی از آلودگی صوتی را ایجاد می‌كند، امكان ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز بالا می‌رود.

بنابراین در مورد آلودگی صوتی یكی از وظایف شهرداری‌ها در بند ۲۰ اصلا‌حی ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از ایجاد و تاسیس تمامی اماكنی  است كه به‌نحوی از انحا موجب بروز مزاحمت برای ساكنان یا مخالف  اصول بهداشت در شهرهاست. شهرداری مكلف‌ از تاسیس كارخانه‌ها، كارگاه‌ها، گاراژهای عمومی ‌و تعمیرگاه‌ها و دكان‌ها و همچنین مراكزی كه مواد محترقه می‌سازند و اصطبل چهارپایان و مراكز دامداری و به‌طور كلی تمام مشاغل و كسب‌هایی كه ایجاد مزاحمت و سروصدا می‌كنند یا باعث تولید دود یا ایجاد عفونت یا تجمع حشرات و جانوران می‌كنند، جلوگیری كند.

شهرداری در مورد تعطیل و تخریب و انتقال به خارج از شهر، مكلف است مراتب را ضمن دادن مهلت مناسب به صاحبان آنها ابلا‌غ كند و اگر صاحب ملك به‌نظر شهرداری معترض باشد باید ظرف 10 روز اعتراض خود را به كمیسیونی مركب از 3 نفر كه از طرف انجمن شهر انتخاب خواهند شد تسلیم كند. رای كمیسیون، قطعی و لا‌زم‌الا‌جراست.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic