باز یافت مواد , جلو گیری از اتلاف سرمایه های ملی . مشاركت مردمی ضامن حفظ و بقا’ محیط زیست
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

ازدحام صداها در‌آرامش ما

نوشته شده توسط:شادی
شنبه 18 مهر 1388-14:14

آلودگی- فرزانه متین فر:
تصور كنید هر روز صبح از صداهای جور‌‌واجور از خواب بیدار می‌شوید .مثل صدای بستن در خانه همسایه، بوق خودروها، صدای موتورسیكلت‌ها كه عمدا اگزوز موتور را جوری تنظیم كرده‌اند كه صدای بسیار زیادی می‌دهد و البته به این ترتیب سرعت حركت موتور هم كم می‌شود و تا بخواهیم از آن صدای كاملا گوشخراش خلاص شویم، حداقل 10‌ثانیه باید صبر كنیم! خریداران آهن‌آلات، فروشندگان مواد‌غذایی هم هراز گاهی با بلندگوی گوشخراش‌شان تشریف می‌آورند!حالا به جای یك صبح زیبا با روحیه‌ای شاد و بانشاط، آشفتگی ذهنی جای آن را می‌گیرد و از همان ا‌بتدای خروج از خانه كه به خیابان می‌روید، تشدید می‌شود.

انگار شنیدن تمام این صداهای ناهنجار برایمان عادی و بخشی از زندگی روزمره شده است.بارها از صدای بوق خودرو یا سر و صدای بیش از اندازه یك موتورسیكلت كه با سرعت از كنارمان رد می‌شود، یا صداهای بلند از جا پریده‌ایم.

رسیدن به آرامش ذهنی و درونی یكی از مهم‌ترین اهداف زندگی كردن است و مانعی چون آلودگی‌های صوتی باعث نابسامانی و عكس آرامش كه همان عصبانیت و خشونت است می‌شود.

حتی علاج درد با پناه بردن به دل طبیعت و جنگل و روستاها نیست و نمی‌توان از آفت آلودگی اصوات در امان بود. در آنجا هم صداهایی كه حامل پیام مرگ و نیستی هستند را از طنین رعشه‌آور ار‌ه‌های برقی در قطع درختان می‌شنویم و شاهد غم و اشك سقوط درختان هستیم؛ امواجی وحشی كه گوشخراش و دلخراش‌اند! افزایش فشارهای عصبی، بروز رفتارهای تهاجمی، اختلالات شنوایی، كاهش شنوایی و در مواردی حتی فراموشی و افسردگی از پیامدهای احتمالی آلودگی صوتی هستند.سازمان بهداشت جهانی (WHO) آلودگی صوتی را تهدیدی جدی برای سلامت انسان دانسته است كه به‌دلیل تنوع منابع (ترافیك، صنعت، محل كار و همجواری) یكی از گسترده‌ترین خطرات برای سلامت انسان به شمار می‌رود.

آلودگی صوتی در حر كت‌های شهری

پس از گذشت قرن‌ها و هزاره‌ها شهرسازی دو بعدی، اكنون شاهد سه بعدی شدن شهرها شده‌ایم و بدین معناست كه زمان بشر را به بعد ارتفاع كشانده ولی در این بین،  مقام چهارم یعنی ارزش و مقیاس انسانی كجا قرار گرفته است؟امروزه با افزایش جمعیت در شهرها شاهد بروز مشكلات عدیده‌ای هستیم كه از جمله این مشكلات می‌توان به آلودگی‌های صوتی، هوا و آب، مشكلات حمل‌ونقل درون‌شهری، زاغه‌نشینی و... اشاره كرد. كشور ایران به‌عنوان یكی از كشورهای پرجمعیت جهان طی سال‌های 1335 تا 1380 جمعیتش 6/3 برابر افزایش یافته در حالی كه این رشد، برای جمعیت جهان كمتر از 3/2 برابر بوده است.

در حال حاضر با توجه به اینكه بخش عمده جمعیت كشور در شهرها ساكن هستند لزوم به كارگیری تدابیری مؤثر از سوی سازمان‌ها و ارگان‌هایی كه در مدیریت شهری نقش تعریف‌شده‌ای دارند احساس می‌شود. یكی از این نهادها كه نقشی محوری در جهت بالا بردن كیفیت زندگی در محیط‌های شهری، فراهم كردن امكانات، ارائه خدمات و... را ایفا می‌كند شهرداری است و همان‌طوری كه از تعریف شهرداری مشخص است، «نهادی است غیردولتی كه از محل عوارض و مالیات مردم اداره می‌شود».

مهندس اردشیر سیروس، عضو هیأت امنای مفاخر شهر‌سازی‌ و استاد دانشگاه با اشاره به مدیریت شهری در این رابطه گفت: شهرسازان می‌بایستی هر شهر و برزن را طوری طراحی كنند كه با جغرافیای منطقه و تقسیم‌بندی‌های شهری و كشوری سنجیده و تعیین شود و عملكرد شهری را براساس پایه‌های زندگی و سكونت، كار و اشتغال، تاسیسات شهری، فضای سبز و بازی، مراكز ورزشی و آموزشی، فضاهای بهداشتی و شبكه ارتباطات و تردد پی بگیرند.

وی عوامل نخستین این درماندگی انسان را كه اجتناب‌نا‌پذیر است تكنولو‌ژی
ورا صنعت، انفجار جمعیت، هجوم ماشین و پیدایش صنعت، جریان شتاب‌آلود تكنولوژی‌های نوین و مهاجرت‌های بی‌رویه می‌داند.مهندس سیروس با اشاره به بافت‌های تنیده‌شده در ساختمان‌های مسكونی گفت: طرح این بناها با احتیاجات بهداشتی نباید مغایرت داشته باشد و آلودگی‌های مختلف خصوصا آلودگی صوتی كه اعصاب و روان را می‌ساید باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی یاد‌آور شد: اغلب شهروندان تهرانی از آلودگی صوتی رنج می‌برند و شهروندان تهرانی كه در مناطق جنوبی زندگی می‌كنند علاوه بر سر و صدای ناشی از ترافیك و تراكم بیش از ظرفیت مناطق مسكونی كه از حد طبیعی 250‌نفر تا 300 نفر در هكتار به 800 تا 1000‌نفر در هكتار تجاوز كرده، از سر و صدای ناشی از فرودگاه و راه آهن بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

با این تركیب كه زونینگ در محل خودش قرار ندارد بلكه در هم ادغام شده و به محدوده یكدیگر تجاوز كرده تاثیر نامطلوبی را روی اعصاب و روان انسان‌ها می‌گذارد. وی افزود: آلودگی صوتی گذشته از ساییدن جسم وجان لایه‌های اجتماع موجب اختلال در حركت‌های شهری شده است. شبكه و بافتی كه جهت ارتباط عاطفی انسان‌ها و تردد عابران پیاده و مادرانی كه همراه فرزندانشان به‌دنبال مسیری امن در حركت هستند با هیولای ناهنجاری‌های ماشین مواجه می‌شوند كه بر اركان حیات و حركت آنها حمله شده و روابط و مقیاس انسانی را می‌بلعد.

همچنین تحقیقات انجام‌شده مركز كنترل كیفیت هوای تهران موید آن است كه ۵۴۲ نقطه بحرانی به لحاظ صوتی ‌در 5منطقه ۶، ۷، ۹، ۱۱ و ۱۲تهران شناسایی شده است كه ۴۱۷ نقطه به مراكز آموزشی و ۱۲۵ نقطه نیز به مراكز درمانی اختصاص دارد.
براساس این تحقیقات اكثر بزرگراه‌ها و میادین پرجمعیت تهران در شرایط بحرانی قرار دارند و میدان توحید تهران با ۹۳‌دسی‌بل، آلوده‌ترین میدان از نظر آ‌لودگی صوتی است.

كارشناسان در حالی شهر بانكوك تایلند را با ۱۰۰‌دسی‌بل آلودگی صوتی به‌عنوان آلوده‌ترین شهر دنیا معرفی می‌كنند كه بر این باورند كه نبود كنترل بر آلاینده‌های صوتی تهران رفته‌رفته این شهر را به آلوده‌ترین شهر دنیا تبدیل خواهد كرد.

آلودگی صوتی، تحفه‌ شوم صنایع قرن

مهندس سیروس، نخستین نیاز زندگی انسان‌ها را بر آوردن بهداشت شهری و تامین سلامت جسمی و روحی دانست و یادآورشد: همان‌طور كه آرامش بصیری شهروندان در گرو بناهای زیباست، آرامش سمعی هم در گرو محیط‌زیست سالم و تابش آفتاب به درون زندگی و اجتناب از هر گونه آلودگی صوتی، نوری، هوا است. همچنین آلودگی صوتی یا مرگ پنهان بدترین آسیب‌های اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اردشیر سیروس با اشاره به گفته مینستر فولر- صاحب‌نظر معماری معاصر- گفت: اگر موجودی از كرات آسمانی به سوی زمین بیاید نخستین مشاهده‌‌اش از كره زمین تصویر انسان‌ها نخواهد بود بلكه شاهراه‌ها، خطوط راه‌آهن، دكل‌های انتقال برق و شبكه‌های به هم‌تنیده همچون تارهای عنكبوتی است كه كره زمین را سرطان‌گونه درهم پیچیده و همراه چنین شیارهای نفس‌گیری او تنها اصواتی را كه خواهد شنید آلودگی‌های ناهنجار صوتی است.

وی یاد‌آورشد: امروز توازن زندگی به‌علت وجود 2 عامل متجاوز به هم خورده است؛ یكی تحركی كه اتومبیل و وسایط‌نقلیه ساخته، بدین معنا كه خیابان‌ها را به دالان‌های ماشین‌های سنگین پر سرو صدا و آلوده تبدیل كرده و دیگری تكنولوژی فراصنعتی است كه وسایلی با قدرت و دینامیسم تحرك بیش از توانایی آدمی را می‌سازد كه باعث تخریب توازن محیط‌زیست و سكونت آدمی می‌شود.

بنابراین آمار و تجارب نشان می‌دهد امواج هیاهیو‌هایی چون اصوات ماشین‌ها و دستگاه‌های ارتباط جمعی (تلویزیون، رادیو، بلندگوهای جور‌‌ ‌واجور، آژیر‌های بی‌موقع و با موقع‌) همگی دارای اثر غیرقابل جبرانی است تحت عنوان تحفه شوم صنایع قرن. به‌خصوص اضطراب و تشویشی كه در خواب كودكان می‌آفریند قابل محاسبه نخواهد بود.

این ناهنجاری‌ها گذشته از آنكه بر ضمیر ناخودآگاه كودك ضربه می‌زند او را در شرایط بسیار بدروانی قرار می‌دهد.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic